شکل دارویی :

ساشه پودری ملین 20 عدد ساشه 5 گرمی

موارد مصرف :

ملین گیاهی و رفع یبوست

اجزای فراورده :

حاوی انجير با نام علمی (Ficus Carica ) وخرما با نام علمی(Phoenix dactylifera) و برگ خشک گیاه سنا با نام علمی(Cassia-angustifolia)

مقدار مصرف :

کودکان بالای 12 سال 5 گرم از پودر قبل از خواب میل نمایید . بزرگسالان 10 گرم قبل از خواب میل نمایید. بهتر است همراه دارو دو لیوان آب میل شود.

عوارض جانبی :

– مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ های شکمی می نماید.مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت نماید.

استاندارد شده :

بر مبناي سنوزوئید برپایه سنوزوئید a ,b به ميزان 1/6 ميلي گرم استاندارد شده است.

موارد عدم مصرف و نکات قابل توصيه :

– منع مصرف درزنان بار دار و شیر ده – منع مصرف در افرادی که دارای انسداد روده می باشند. – همراه با دارو مقدار زیادی آب مصرف گردد.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :1

-انجیر : انجیرمنبع غنی فیبرغذایی ونیز منبع خوبی ازمنیزیم،کلسیم،فسفر و ویتامین های C,B, A است.لیگنین( Lignin ) یک نوع فیبرغذایی غیرمحلول است که به مقدار زیاد در انجیر وجود دارد و به عنوان یک ملین طبیعی عمل کند. بنابراین، انجیر برای کسانی که از یبوست رنج می‌برند مفید است. همچنین این میوه،به درمان روده‌ی تحریک‌پذیر کمک می‌کند. پروبیوتیک‌های داخل آن باکتری‌های خوب موجود در روده را حمایت می‌کنند و گوارش را بهبود می‌دهند. – خرما: غالبا خرما را جزء مواد خوراکی ملین طبقه‌بندی می‌کنند. به همین دلیل، افراد مبتلا به یبوست می‌توانند مرتبا از این میوه استفاده ‌کنند. نیکوتین موجود در خرما برای درمان بسیاری از انواع اختلالات روده‌ مفید است. مصرف مداوم خرما باعث رشد باکتری‌های مفید در روده می‌شود و به حل مشکلات گوارشی کمک می‌کند، زیرا حاوی فیبرهای محلول، غیر محلول و همچنین اسیدهای آمینه‌ای است که می‌توانند باعث هضم غذاها و کارآمدی فرایند گوارش شوند؛ به این معنی که در مجاری گوارشی مواد مغذی بیش‌تری جذب و برای استفاده‌ی بدن وارد جریان خون می‌شوند. – برگ سنا :برگ سنا عضلات روده بزرگ را تحریک می‌کند تا مدفوع سریع‌تر از روده‌ها عبور کنند. این گیاه بر روی دیواره‌ی روده تاثیر می‌گذارد و انقباضاتی ایجاد می‌کند که منجر به حرکت روده می‌شوند. برگ سنا حتی می‌تواند موارد شدید یبوست را درمان کند. گلیکوزیدهای موجود در آن به حمل الکترولیت‌ها کمک می‌کنند و در طی 6 تا 12 ساعت بعد از مصرف باعث تحریک روده می‌شوند. برگ سنا در درمان زخم‌های مقعدی و هموروئید موثر است زیرا به کاهش تورم کمک می‌کند

تداخلات دارویی:

– فراورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی، آدرنوکورتیکوستروئیدها ،ریشه شیرین بیان ،گلیکوزیدهای قلبی وداروهای آنتی آریتمی تداخل اثر داشته و احتمال ایجاد اختلالات قلبی و عصبی – عضلانی می نماید.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :2

و باعث تسریع فرآیند بهبودی‌میشود. علاوه بر این، از آن‌جایی که این گیاه دارویی مدفوع را نرم می‌کند، سبب از بین رفتن ناخالصی‌ها در اختلالات پاتولوژیک مانند شکاف‌های مقعدی می‌شود. چنین تاثیری به خاطر این واقعیت است که پس از مصرف خوراکی این گیاه دارویی، ترکیبات موجود در برگ سنا جذب دستگاه گوارش می‌شوند و به به جداسازی مواد غیر قندی در روده‌ها کمک می‌کنند. این اجزای غیر قندی توسط تحریک دستگاه گوارش، باعث افزایش حرکات لوله‌ی گوارش می‌شوند. به این ترتیب، عبور مدفوع ازروده ها سرعت بیش‌تری پیدا می‌کند.- زرد آلو : مصرف زردآلو سبب هضم غذا میشود و از یبوست جلوگیری میکند.زردآلو حاوی آنتی اکسیدان بالایی است که موجب حفاظت بیشتر سلول ها در برابر رادیکال های آزاد اکسیژن که دلیل پیری، سرطان ها و بیماری های مختلف می باشند، می شود. – گلابی :گلابی سرشار از ویتامین های A، B1، B2، C ، E و همچنین فیبر، است که به تنظیم سطح قند خون کمک میکندو از بروز یبوست پیشگیری کرده و نیز عملکرد روده را تنظیم می‌کند. – بذر کتان : منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر، منگنز، ویتامین B1، اسید چرب آلفا لینولنیک و امگا 3 است . بذر کتان سرشار از فیبر محلول (قابل حل در آب) و فیبر غیر محلول (غیر قابل حل در آب) است. فیبر محلول، در آب حل شده و ماده‌ی ژل مانندی می‌سازد که به کاهش کلسترول و قند خون کمک خواهد کرد. در حالیکه فیبر غیر محلول، در سیستم گوارش شما حمل شده و باعث خواهد شد تا مواد غذایی در دستگاه گوارش شما به سرعت حرکت کنند. بدین ترتیب گوارشتان روان خواهد بود.

رفرانس مورد استفاده :

-1 کتاب زرگری جلد 4 448 – 441 و 571-569

-2 فارماکوپه ایران 455 – 446

-3 PDR گیاهی 728 – 725، 326 – 325

-4 BP 2013

-5 Herbal medicine صفحات 435

فهرست
Open chat
1
از طریق WhatsApp با ما درتماس باشید
سلام!
چطور میتونم کمکتون کنم؟
و یا میتوانید با شماره 09120899975 و 02128429975 تماس بگیرید.
باتشکر
Powered by